V Ružomberku cvičili programovanie rádiových staníc HARRIS
Zvládnuť programovanie rádiostaníc Harris a následné nastavenie komunikačného systému na dátovú prevádzku bolo cieľom odborného výcviku, ktorý sa uskutočnil 2. - 6. decembra na Základni mobilných komunikačných a informačných systémov (ZaMKIS) v Ružomberku.
Výcvik obslúh rádiových komunikačných prostriedkov Harris zorganizovala ružomberská základňa v spolupráci s Veliteľstvom Pozemných síl a absolvovalo ho 11 profesionálnych vojakov. „Ich cieľom bolo zvládnuť programovanie rádií Harris RF-5022 a RF-5800 s následným nastavením komunikačného systému na dátovú prevádzku,“ povedal riadiaci cvičenia rtm. Pavol Horný.
Na úvod si účastníci zopakovali základné parametre v rádiovej komunikácii a program výcvik pokračoval odbornými prednáškami zameranými na princípy spracovania informácie v číslicovej (digitálnej) podobe. Problematika bola pritom zúžená na konkrétnu techniku a pásmo krátkych vĺn. V rámci prednášok inštruktori objasnili frekventantom aj základné princípy automatického nadväzovania spojenia (ALE2G a ALE3G) a vysvetlili rôzne štandardy pre digitálne spracovanie informácie (S5066, S4538, S4415, S4285, S4539 a i.) a ich následné využitie v praxi. Súčasťou odborného výcviku bola aj problematika ALE3G podľa normy STANAG 4538. Účastníci výcviku sa v rámci výcviku oboznámili aj s aplikáciami RPA a WMT/WG, ktoré slúžia na programovanie a nastavenie uzla pre smerovanie e-mailov.
Po teoretickej časti si svoje vedomosti mohli vojaci upevniť samostatne aj počas praktických cvičení. Počas nich mal každý za úlohu naprogramovať rádiovú stanicu podľa určeného scenára, nastaviť parametre protokolového softvéru WMT/WG a poslať e-maily s rôznymi typmi príloh. „Hlavným prínosom praktických cvičení bol v tom, že rádiové súpravy boli umiestnené v jednej miestnosti. Práve tieto laboratórne podmienky umožnili frekventantom pochopiť jednotlivé deje počas prenosu dát,“ vysvetlil rtm. Horný. V reálnom čase bolo možné sledovať činnosť celého komunikačného reťazca od odosielateľa k príjemcovi, a to jednako ako správnu činnosť a jednako aj rôzne chyby. „Takýto prístup k výcviku umožní operátorom rýchlejšie odstrániť chyby a poruchy v reálnej prevádzke,“ uzavrel riadiaci cvičenia.